+48 609 207 182

Barcelona

28 września, 2015 · Hiszpania

Barcelona

 

Miejsca, które odwiedziłem:
Gotycka Dzielnica

Barrio Gótico to średniowieczna dzielnica Barcelony, w której możemy też odnaleźć pozostałości rzymskich budowli. Wąskie, kręte uliczki prowadzą do najciekawszych zabytków: katedy p.w. św. Eulali, Bazyliki La Mercé, pałacu Rządu Katalonii.

Port

Rozległy port, obejmujący typowo turystyczną marinę, budynek starego portu, latarnię, futurystyczny most zwodzony i nowoczesny kompleks World Trade Center Barcelona.

Sagrada Família

Nazywana też ostatnią gotycką katedrą. Monumentalne dzieło Gaudiego. Budowa tej wspaniałej świątyni rozpoczęła się w 1882 r. i trwa do dziś. Sagrada zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Nic dziwnego, że kościół jest rozpoznawalnym symbolem nie tylko Barcelony czy Katalonii, ale całej Hiszpanii.

Casa Milà

La Pedrera czyli Kamieniołom to jedno z najbardziej znanych dzieł Gaudiego. Idealnie wkomponowana w skrzyżowanie ulic Passeig de Grácia i Provença kamienica z unikatową fasadą, która sprawia wrażenie falującej. Dla wielu najciekawsze jest to, co się znajduje na dachu. - Fantazyjne kominy, okna, i widoki na dziedziniec powinny zaspokoić najbardziej wymagających fotografów.

Casa Batlló

Dom przy Passeig de Gràcia 43. Właściwie cięzko opisać słowami to miejsce. Prawdziwe arcydzieło wielkiego mistrza. Trochę bajkowe, trochę straszne. Połączenie smoka, szkieletu, pałacu księżniczki, baśniowego labiryntu i groty czarnoksięznika. Casa Batlló znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Güell

Rozległy, górzysty ogród zaprojektowany dla Eusebio Güella. Na terenie Parku znajduje się 5 budynków. W Casa-Museu Gaudí mieszkał Antoni zanim przeniósł się w okolice Sagrady Familii. Jednym z najczęściej fotografowanych motywów jest słynna jaszczurka ozdobiona wielobarwną mozaiką.

Pałac Muzyki Katalońskiej

Palau de la Música Catalana - perła katalońskiej secesji, dzieło Lluisa Domènecha i Montanera wzniesione w latach 1905 - 1908. Audytorium Pałacu w 1997 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szpital św. Krzyża i św. Pawła

Kolejny, niesamowity projekt Lluisa Domènecha i Montanera, i kolejny kataloński zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na ostateczny kształt szpitala, zbudowanego w latach 1902 - 1930, wpływ miało wielu znakomitych artystów, rzeźbiarzy, malarzy. Całość została połączona systemem podziemnych korytarzy, a poszczególne pawilony zaprojektowano tak, by różniły się od siebie.

Barcelona - mapa